ДТЕК відновить електропостачання в Києві до 16:00
ДТЕК обіцяє відновити електропостачання в Києві до 16:00
У понеділок, 22 червня, мешканці окремих районів столиці повідомили про відключення електроенергії. Зокрема, проблеми зі світлом зафіксували в Дніпровському, Голосіївському та Дарницькому районах. Також електропостачання зникло в частині Оболонського району, зокрема на вулиці Йорданській.
У будинкових чатах киян з’являються повідомлення про аварійні відключення. За словами голови Ради Української асоціації відновлюваної енергетики Станіслава Ігнатьєва, в Україні вже розпочався сезон літніх відключень світла через надмірне навантаження на енергосистему.
«В принципі, так, можна сказати, що сезон літніх відключень електроенергії вже розпочався в Україні. Не забуваємо, що ворог готує наступні обстріли, які можуть ще більше посилити дефіцит через пошкодження підстанцій – хоча й домашнє завдання по їхньому захисту виконано непогано», – зазначив експерт.
Головна причина відключень – спека та кондиціонери
Основним фактором, що призводить до дефіциту електроенергії, стало масове використання кондиціонерів через аномальну спеку.
«Зараз спостерігається дефіцит електроенергії в ранкові та вечірні години. Це пов’язано з тим, що активно використовується кондиціонуюче обладнання. Кондиціонери сумарно в Україні можуть створювати додатковий дефіцит на рівні до 1,8-2 ГВт/год. Це величезна цифра. До того ж, збільшення середньодобової температури вище +20°C на 1°C додатково збільшує споживання до 250 МВт/год. Сумарний дефіцит призводить до відключень побутових споживачів у Києві та інших регіонах», – пояснив Ігнатьєв.
За його словами, бізнес намагається закрити частину потреб, але наявних потужностей (близько 3 ГВт) зараз недостатньо.
Інші чинники дефіциту електроенергії
Окрім спеки, на ситуацію впливають й інші фактори:
- планові ремонти енергоблоків АЕС (наразі виведено з експлуатації 2 блоки потужністю 2 ГВт/год);
- обмежений імпорт електроенергії з Європи через аналогічну спеку в сусідніх країнах (Румунія, Угорщина, Словаччина, Польща);
- потенційні обстріли енергетичної інфраструктури з боку росії.
«В Європі зараз також спека, тому немає достатнього об’єму електроенергії для покриття нашого дефіциту. Імпорт набагато нижчий, ніж раніше. Все це разом створює дефіцит, особливо в регіонах з високим споживанням», – додав експерт.
Скільки триватимуть відключення?
Навіть якщо українці зменшать використання кондиціонерів, відключення світла залишатимуться неминучими.
«Якщо ми разом зменшимо споживання за рахунок кондиціонерів, то в ранкові години відключення можуть тривати до 2 годин, не враховуючи обстріли. У вечірні години – від 3 до 4 годин», – прогнозує Ігнатьєв.
Коли відновлять електропостачання в Києві?
У ДТЕК підтвердили відсутність світла в Дніпровському та Дарницькому районах столиці через аварію. За інформацією енергетиків, електропостачання має бути відновлено до 16:00.
Ситуація з відключеннями в Україні: експертні оцінки
Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що ймовірність відключень зростає зі збільшенням середньодобової температури. За його словами, графіки погодинних відключень залишаться актуальними, проте масштабних зимових блекаутів влітку очікувати не варто.
Водночас експертка з питань ядерної енергетики та безпеки Ольга Кошарна попереджає про ризик використання росією Запорізької АЕС у військових цілях за сценарієм, подібним до підриву Каховської ГЕС.