Знущання у штурмовому полку "Скеля": військова омбудсменка
Знущання у штурмовому полку "Скеля": військова омбудсменка розповіла про бездіяльність правоохоронців
З початку роботи Офісу військового омбудсмана у січні 2025 року до правоохоронних органів було направлено дев’ять повідомлень про злочини у 425-му окремому штурмовому полку "Скеля". Проте ефективних заходів щодо притягнення винних до відповідальності так і не вжито.
Про системні порушення прав військовослужбовців у цьому підрозділі розповіла військова омбудсменка України Ольга Решетилова. За її словами, про проблеми у "Скелі" стало відомо у травні-червні 2025 року. Тоді було виявлено групу інструкторів, які організовували знущання над новобранцями на полігонах.
Перевірка та свідчення постраждалих
У червні 2025 року представники Офісу військового омбудсмана разом з делегацією Офісу президента відвідали полігон "Скелі". Паралельно Головнокомандувач Збройних сил України доручив провести перевірку силами Військової служби правопорядку (ВСП).
"Нам вдалося вивезти з полку 22 військовослужбовців, які дали свідчення про побиття. Їхні показання були підтверджені поліграфом. Разом із фахівцями ВСП ми ідентифікували групу інструкторів, причетних до знущань. На жаль, керівництво ВСП не вжило жодних заходів — ні щодо притягнення винних до відповідальності, ні щодо запобігання подібним випадкам у майбутньому", — зазначила Решетилова.
За її словами, після перевірки Командування Сухопутних військ призначило службове розслідування, за результатами якого було надіслано повідомлення до правоохоронних органів. Проте досі немає жодних результатів розслідування.
Реакція командування полку
Омбудсменка відзначила, що вдалося домогтися певних змін у роботі командування "Скелі". Зокрема, командира полку переконали не допускати до роботи з особовим складом осіб, причетних до порушень прав військовослужбовців.
"Ми відпрацювали механізм миттєвої реакції командування на скарги, що надходять до Офісу військового омбудсмана та інших інституцій. Змусили забезпечити військовослужбовцям регулярний зв’язок з рідними. Уже в травні кількість скарг на відсутність зв’язку від близьких знизилася на 73%. Ми регулярно відвідуємо полігони та місця дислокації "Скелі", — запевнила Решетилова.
Водночас вона наголосила, що офіс омбудсмана не може виконувати функції правоохоронних органів або ухвалювати управлінські рішення.
Проблема наркозалежності серед військовослужбовців
Окремою проблемою Решетилова назвала наявність у "Скелі" військовослужбовців із наркозалежністю. За її даними, кілька місяців тому у полку було виявлено близько двох тисяч осіб, які перебувають на замісній підтримувальній терапії (ЗПТ).
"Згідно з наказом №402, такі військовослужбовці є непридатними до служби, у виняткових випадках — обмежено придатними. Але точно не мають перебувати у штурмових підрозділах", — зауважила омбудсменка.
За її словами, було скликано термінову міжвідомчу нараду, і зараз триває робота щодо визначення, з якими видами залежностей люди можуть продовжувати службу. Також обговорюється питання доступу Військово-лікарських комісій (ВЛК) до інформації про пацієнтів ЗПТ.
"На жаль, мобілізація людей з залежностями триває, і це проблема не лише "Скелі", а й багатьох інших підрозділів", — підкреслила Решетилова.
Смерті військовослужбовців у "Скелі"
Раніше видання "Бабель" опублікувало розслідування, у якому йшлося про щонайменше 26 смертей військовослужбовців "Скелі" з кінця 2025 до весни 2026 року. Усі випадки сталися під час навчально-бойової підготовки та не були пов’язані з бойовими втратами.
Більшість загиблих померли від пневмонії, серцево-судинних захворювань та інших хвороб невдовзі після мобілізації. Родичі загиблих розповідають про сліди побоїв на тілах, а також про те, що медичну допомогу надавали занадто пізно.